Сбъдна се мечтата на Роман Абрамович: "Челси" триумфира в Шампионската лига

"Сините" спечелиха финала в Мюнхен срещу "Байерн" след дузпи
20.05.2012 г. 00:30
, видяна: 1804
Звездният миг за футболистите на "Челси" бе още по-емоционален и заради факта, че победиха "Байерн" на собствения му стадион.
Снимка Reuters

Феноменален футболен спектакъл изнесоха отборите на "Байерн" и "Челси" на "Алианц Арена" в Мюнхен. Финалът за купата на Шампионската лига бе изпълнен с динамика и неочаквани обрати, за да се стигне до щастливия за "Челси" краен резултат 5:4 след 1:1 в редовното време, продължения и дузпи.

Баварският тим наложи страхотна преса върху противника си още с началния съдийски финал и бе по-активният отбор на терена през цялото първо полувреме. Явно обаче шансът бе на страната на "Челси", защото при непрекъснатите атаки на "Байерн" гол във вратата на Петер Чех така и не влизаше.

Натискът на баварците се увенча с успех едва в края на второто полувреме, когато в 83-тата минута Томас Мюлер отбеляза така чакания от футболисти и фенове гол. Всичко изглеждаше решено и "червените" сякаш вече се виждаха с купата в ръце. Но съдбата и Дидие Дрогба бяха решили друго. В 88-ата минута феноменалният нападател на "Челси" уцели безпогрешно вратата зад Нойер и попари надеждите на германците за победа.

В дадените продължения трагедията за "Байерн" стана още по-горчива. В 95-ата минута героят на мача Дрогба фаулира Рибери, но Ариен Робен пропусна да отбележи отсъдената дузпа и резултатът остана непроменен.

Така в крайна сметка се стигна до дузпите и до триумфа на "Челси". Английският тим започна с фалстарт изпълнението на наказателните удари с пропуск на Мата, но след него Луис, Лампард, Коул и накрая Дрогба бяха безапелационни. За разлика от тях баварците направиха две грешки - Олич и Швайнщайгер не успяха да излъжат Чех. Точните попадения на Лам, Гомес и дори на вратаря Нойер, който застана на бялата точка, не бяха достатъчни за победата.

Така футболната 2012-а в Шампионската лига стана годината на "Челси", а собственикът на клуба Роман Абрамович сбъдна мечтата си отборът му най-сетне да прегърне ценния трофей.