Италия на полуфинал след дузпи

25.06.2012 г. 00:18
, видяна: 1850
Защитниците и на двата тима играха много силно и успяха да опазят вратите си сухи в редовното време.

В изключително зрелищен мач, наситен с много динамика, но и с много пропуски пред гола, Италия победи Англия с дузпи и се класира за полуфинала на Евро 2012. Възпитаниците на Чезаре Прандели бяха по-активният отбор на терена и владееха топката през по-голямата част от срещата, но през цялото първо полувреме така и не успяха да вкарат гол. Поредица от пропуски направи Марио Балотели, който на няколко пъти имаше възможност да се разпише, но прекалената самоувереност и липсата на шанс му изиграха лоша шега. Англичаните също имаха своите положения, макар и далеч по-малко на брой, но феноменални спасявания на италианския капитан Джанлуиджи Буфон задържаха резултата 0:0 до 45-ата минута.

Италианският натиск продължи и през втората част. Англичаните обаче рядко позволяваха на нападателите в синьо да излязат на чисти голови позиции. В редките случаи, когато английската защита се пропукваше, късметът отново изневеряваше на италианските нападатели. Така до края на редовното време двата тима не успяха да си отбележат гол и всичко остана да се решава в продълженията.

Трийсетте допълнителни минути обаче също не дадоха отговор на загадката кой ще е полуфиналист и в крайна сметка се стигна до дузпи.

При изпълнението на първите три наказателни удара и двата отбора направиха по един пропуск и напрежението достигна връхната си точка. В крайна сметка най-силни се оказаха нервите на Джанлуиджи Буфон, който успя да спаси удара на Ашли Коул и Италия стигна до полуфинал, в който ще срещне Германия на 28 юни във Варшава.